Primul lucru pe care trebuie să-l facem pentru a cunoaște și înțelege sensul termenului de extindere este să descoperim originea sa etimologică. În acest sens, putem spune că se găsește în latină, exact în "prorogare", care este rezultatul sumei a două părți diferite:
-Prefixul "pro-", care este echivalent cu "înainte".
- Verbul "rogare", care poate fi tradus ca "întrebați" sau "încercați să obțineți".

extensie

O prelungire este o extensie a unui anumit termen . Aceasta înseamnă că, atunci când se dorește o perioadă deja determinată sau trebuie prelungită, se stabilește o extensie.

Să presupunem că un editor lansează un concurs de povestiri și îi invită pe scriitori să-și prezinte lucrările până la data de 31 august inclusiv . Având în vedere solicitările multor autori de a prelungi termenul limită, editorul anunță o prelungire și stabilește o nouă închidere a concursului pentru 15 septembrie.

Ceva similar se poate întâmpla cu datele scadente ale unei facturi . O companie de telefonie trimite factura corespunzătoare lunii mai clienților săi, stabilind ca scadență data de 10 iunie . Datorită unei catastrofe naturale care generează dificultăți economice, compania ia decizia de a stabili o prelungire de 20 de zile și, astfel, prelungește termenul de plată.

Extensiile, cunoscute și sub denumirea de " suplimentar", se prelungesc sau se prelungesc în anumite sporturi . În acest caz, o extensie este un timp suplimentar de joc care se adaugă la regulament atunci când este înregistrată cravată. În acest fel, extensia oferă posibilitatea ca această egalitate să fie întreruptă și există o echipă câștigătoare.

Fiecare sport stabilește o serie de reguli privind extensiile. Astfel, de exemplu, în fotbal acestea sunt egale cu două ori mai mult de cincisprezece minute fiecare. Dacă la sfârșitul scorului este încă legat, ceea ce se va întâmpla este dezvoltarea loviturilor de departajare.

La baschet, perioada suplimentară de prelungire este de 5 minute și, în același timp, este determinată și pentru alte sporturi, cum ar fi hocheiul pe gheață, de exemplu.

Multe sunt extensiile care s-au întâmplat deja cu istoria sportului în general. Acesta ar fi cazul, de exemplu, al celui jucat de Spania în meciul final al Cupei Mondiale de Fotbal împotriva Olandei. Stadionul Soccer City din Johannesburg, în Africa, a fost scena acestui eveniment care a făcut ca echipa spaniolă să câștige victoria după ce a câștigat mijlocașul echipei Football Club Barcelona, ​​Andres Iniesta, a marcat un gol. A marcat în minutul 116 al meciului.

De exemplu: un meci de baschet din Liga Sportivă a Spaniei se încheie cu un scor de 75-75 la sfârșitul celor 40 minute de joc . Ulterior, începe o prelungire de 5 minute . În cazul în care prima prelungire se termină și cu egalitate, multe altele vor fi jucate după cum este necesar până când va fi proclamat un câștigător.